Besin zehirlenmesine dikkat | Alaçatı ve Çeşme Rehberi
Besin zehirlenmesine dikkat

Dr. Sinan Akkurt, bilhassa et ürünlerinin az pişmiş, içi çiğ kalmış veyahut yanık halde tüketilmemesi ile ilgili mangalcıları uyardı.

Mangalın temiz olması, üzerinde yemek artıkları barındırmaması, gıdaların harlı ateş yerine kor üzerinde ağır ağır pişirilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Sinan Akkurt, etin yanı sıra kısır, salatalar, süt ve yumurta içeren börek, pasta gibi yiyeceklerin soğutma kaplarında saklanmaması vaziyetinde zehirlenmeye sebep olduğuna dikkat çekti.

Mangal yaparken çok dikkatli ve titiz olunması gerektiğini vurgulayan Dr. Sinan Akkurt, "Etler alevli kömür üzerinde değil, kor haline gelmiş kömür üzerinde pişirilmezse zehirlenme rizikosu çok yüksektir. Çok alevli ateşte pişirilen etler, hem içi çiğ kalacağından, hem de kömür alevi hasebiyle sıhhatimizi tehdit eder. Bilhassa kömürün üzerine damlayan yağların yanması neticeninde ortaya çıkan kimyevilerin solunması ya da yapıştığı etlerin yenmesi kanserojendir." diye konuştu.

Yiyeceklerin sıcakta çok hızlı bozulduğuna dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt, sadece et değil, kısır, börek, pasta, salata çeşitleri, sandviç gibi ürünlerin de bu açıdan tehlikeli olduğuna, yüzde yüz soğutucu ya da buzda bekletilmesi, bu soğukken bekletilmeden tüketilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Sıcak hava ve nemin bu gibi besin maddelerinde birkaç saat içinde milyonlarca bakteri oluşturabileceğini izah etti.

PİKNİK HİJYENİ İÇİN BUNLARA DİKKAT

Bozulan gıdaların yanı sıra çok fazla çeşidin karıştırılıp yenmesi vaziyetinde da mide meseleleri yaşanacağına dikkat çeken Dr. Akkurt, ayrı olarak "Plastik yerine cam tabak, bardak seçenek etmeli, bilhassa sıcak yiyecek ve içecekleri plastik kaplarda tutmamalıyız. Ellerimizi daimi yıkamalıyız." diye konuştu.

Piknik alanlarındaki çeşme sularının insan/hayvan dışkısı veyahut atıklarına karışmış olabileceğini anımsadan Dr. Akkurt, içme suyu olarak kullanılmasa dahi kirli suyla yıkanan sebze meyvelerin de mikrop bulaştırabileceğini belirtti. Hazır satılan buzların da bu emin bir kaynaktan tedarik edilmemişse kirli sudanyapılması suretiyle ishal, bulantı, kusma yakıntılarına sebep olabileceğini ifade etti.

Sıcak havada içki ve yanı sıra çay, kahve, kola gibi içeceklerin vücudun su kaybını hızlandırdığını izah eden Dr. Akkurt, bilhassa güneş altında iken susuzluk ve sıcaklığın su ile, uygun soğutma şartları sağlanabiliyor ise ayran, maden suyu, kefir, limonata, süt, buzlu kahve, soğuk nebat çayları ile giderilmesini önerdi. Dr. Akkurt, "Üç dilim karpuz sizi hemen deşarj olur. Kalsiyum ve mineral zengini sodalı ayran uzun müddetli serinlik sağlar. Kiraz, şeftali, siyah üzüm gibi meyveler sıcaklığı keser." şeklinde konuştu.

kez görüntülendi. / -- tarihinde eklendi.