Bir çırpıda Çeşme de gezilecek yerler | Alaçatı ve Çeşme Rehberi
Bir çırpıda Çeşme de gezilecek yerler

Çeşme'ye yeni gelecek kişiler için derledik. Buyrun :


 

İzmir’in tatil cenneti olan Çeşme’ye her sene yerli yabancı binlerce turist gelmektedir. Şifalı sıcak sularıyla, birbirinden güzel plajlarıyla, güneşiyle, duru deniziyle, temiz havasıyla Çeşme tatilciler için cazip gelen yerlerin başındadır.

Çeşme, tarihi ve natürel yapıtlar açısından oldukça zengin olduğundan dolayı gezilecek yerleri saymakla bitmez.

Gezilip görülecek yerler plajlar, koylar ve tarihi yapılar üzerine yoğunlaşır. Çeşme’de, “Nereleri gezmeliyim, neler yapmalıyım?” diye düşünüyorsanız listemize bir göz atmanızda yarar var.

Çeşme’de gezilecek yerlerin başında Çeşme Kalesi gelir. Kale, bilhassa tarihi dokusuyla ve muhteşem deniz manzarasıyla dikkat çekmektedir.

Kalenin içinde bir de Çeşme Arkeoloji Müzesi bulunmaktadır. Beynelmilel Çeşme Müzik Yarışması ve Çeşme Şenliği de her yıl bu kalede yapılmaktadır.

Bir diğer noktamız Erythrai Antik Şehiri’dir. Antik şehir bölgenin bilinen ilk yerleşim yeri olma özelliğine sahiptir. Kilise, tiyatro ve agora kalıntılarıyla sanki tarihi ruhunuza işliyor bu şehir.
Görmeniz şart olan bir diğer yapı ise Kervansaray ’dır. Çeşme’nin alaka çeken tarihi yapılarından olan kervansaray şimdilerde otel olarak kullanılmaktadır.

Çeşme’de gezilip görülecekler arasında yer alan bir diğer ehemmiyetli grup ise doğal güzelliklerdir. Bölgeyi gezerken tabiat ananın bonkörlüğü sizleri sanki büyüleyecektir. Bilhassa mavi tur ile yapacağınız gezi size keyif verecektir.
 

Gezilecek natürel güzelliklerin başında ılıcalar gelmektedir. Plajı ve ılıcası aynı yerde bulunan Çeşme Ilıcaları dünyanın en zor bulunan ılıcalarıdır.

Ilıcalar, romatizmadan cilt hastalıklarına kadar bir hayli haslığa iyi gelmesi nedeniyle tatilcilerin alakasını çekmektedir.

Bölgedeki en ehemmiyetli natürel güzelliklerden biri de Sakız Ağacı Savunluğudur. Bölgede bu ağaçların lezzetli aromalarıyla sakız reçelleri ve o eşsiz sakız rakısı yapılmaktadır.

Uğrayacağımız diğer nokta ise yat turlarıyla veya kendi olanaklarınızla gidebileceğiniz Eşek Adasıdır. Eşek adası, birbirinden güzel ve temiz koylarıyla, adaya ismini veren sevimli eşekleriyle sizleri keyiflendirecektir.

Ada ayrı olarak su altı ve su üstü sporları için ideal bir konumda bulunmaktadır. Bölgede bir çok botik otel, pansiyon, lüks oteller ve apart oteller vardır.

Gezip görebileceğiniz plajları, koyları, limanları, bir sürü tarihi ve natürel güzelliklerinin yanı sıra yapabileceğiniz bir hayli etkinlik bulunmaktadır. Sizler için bunlardan bazılarını sıralayalım.

Çeşme’ ye gittiğinizde sörf yapmadan, Ilıca, Altınkum ve Pırlanta plajlarında yüzmeden, tekne turlarına katılmadan, Ege’nin birbirinden lezzetli meze ve balıklarından tatmadan, birbirinden güzel sahillerinde günbatımına karşı yürümeden, Açık havada film izlemenin keyfine varmadan, tatilinizin keyfini çıkarmadan netlikle dönmeyin.
 

 

 

kez görüntülendi. / -- tarihinde eklendi.