Bilgilendirme | Alaçatı ve Çeşme Rehberi
  Kategorisi
  Besin zehirlenmesine dikkat DETAY
  Besin ...

  Dr. Sinan Akkurt, bilhassa et ürünlerinin az pişmiş, içi çiğ kalmış veyahut yanık halde tüketilmemesi ile ilgili mangalcıları uyardı. Mangalın temiz olması, üzerinde yemek artıkları barındırmaması, gıdaların harlı ateş yerine kor üzerinde ağır ağır pişirilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Sinan Akkurt, etin yanı sıra kısır, salatalar, süt ve yumurta içeren börek, pasta gibi yiyeceklerin soğutma kaplarında saklanmaması vaziyetinde zehirlenmeye sebep olduğuna dikkat çekti. Mangal yaparken çok dikkatli ve titiz olunması gerektiğini vurgulayan Dr. Sinan Akkurt, "Etler alevli kömür üzerinde değil, kor haline gelmiş kömür üzerinde pişirilmezse zehirlenme rizikosu çok yüksektir. Çok alevli ateşte pişirilen etler, hem içi çiğ kalacağından, hem de kömür alevi hasebiyle sıhhatimizi tehdit eder. Bilhassa kömürün üzerine damlayan yağların yanması neticeninde ortaya çıkan kimyevilerin solunması ya da yapıştığı etlerin yenmesi kanserojendir." diye konuştu. Yiyeceklerin sıcakta çok hızlı bozulduğuna dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt, sadece et değil, kısır, börek, pasta, salata çeşitleri, sandviç gibi ürünlerin de bu açıdan tehlikeli olduğuna, yüzde yüz soğutucu ya da buzda bekletilmesi, bu soğukken bekletilmeden tüketilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Sıcak hava ve nemin bu gibi besin maddelerinde birkaç saat içinde milyonlarca bakteri oluşturabileceğini izah etti. PİKNİK HİJYENİ İÇİN BUNLARA DİKKAT Bozulan gıdaların yanı sıra çok fazla çeşidin karıştırılıp yenmesi vaziyetinde da mide meseleleri yaşanacağına dikkat çeken Dr. Akkurt, ayrı olarak "Plastik yerine cam tabak, bardak seçenek etmeli, bilhassa sıcak yiyecek ve içecekleri plastik kaplarda tutmamalıyız. Ellerimizi daimi yıkamalıyız." diye konuştu. Piknik alanlarındaki çeşme sularının insan/hayvan dışkısı veyahut atıklarına karışmış olabileceğini anımsadan Dr. Akkurt, içme suyu olarak kullanılmasa dahi kirli suyla yıkanan sebze meyvelerin de mikrop bulaştırabileceğini belirtti. Hazır satılan buzların da bu emin bir kaynaktan tedarik edilmemişse kirli sudanyapılması suretiyle ishal, bulantı, kusma yakıntılarına sebep olabileceğini ifade etti. Sıcak havada içki ve yanı sıra çay, kahve, kola gibi içeceklerin vücudun su kaybını hızlandırdığını izah eden Dr. Akkurt, bilhassa güneş altında iken susuzluk ve sıcaklığın su ile, uygun soğutma şartları sağlanabiliyor ise ayran, maden suyu, kefir, limonata, süt, buzlu kahve, soğuk nebat çayları ile giderilmesini önerdi. Dr. Akkurt, "Üç dilim karpuz sizi hemen deşarj olur. Kalsiyum ve mineral zengini sodalı ayran uzun müddetli serinlik sağlar. Kiraz, şeftali, siyah üzüm gibi meyveler sıcaklığı keser." şeklinde konuştu.

  Sitemizde rastladığınız sorunlar hakkında DETAY
  Sitemizde ...

  Sayın Site Üyelerimiz & Ziyaretçilerimiz;   Sitemiz çok yeni olduğundan , elbetteki bazı sorunlar çıkacaktır. Geliştiriler olarak, kullanıcı olan sizlerde bu konuda yardıma ihtiyacımız var. Sitemiz üzerinden kullanımınızda , yaşadığınız herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız lütfen bunu bize iletin. İletmenizle beraber, sorunlar ivedilikle halledilecektir. Bu konuda yardımlarınızı rica eder, iyi çalışmalar dileriz.  

  Çeşme turizmcileri sezondan umutlu DETAY
  Çeşme ...

  Turizm'in gözbebeği Çeşme’de yaz sezonu beklentileri konusunda bir açıklama da, Boyalık Beach Otel Genel Müdürü Orhan Belge’den geldi. Çeşme'de yaz sezonu beklentileri konusunda bir izah da Boyalık Beach Otel Genel Müdürü Orhan Belge'den geldi. Belge, "Bu yaz sezonunun, her şeye karşın geçen senesi aratmayacağına inanıyorum. Hem de netlikle geçen senesi geçeceğini söyleyebilirim" diye konuştu. Turizm sektörü, bu yıldan umutlu. Bütün gayretlerinin Çeşme turizmi ve Türkiye turizmi için olduğunun vurgulayan Belge, "Çeşme turizminin yoğun dönemi 2-3 ay. Bunu neden daha fazla uzatmayalım? Mesela, Çeşme Belediye Başkanımız Sayın Muhittin Dalgıç'ın Çeşme'ye kazandırdığı, Çeşme turizmine büyük katkı sağlayan Alaçatı Ot Şenliği var. Çeşme Belediyesi'nin '9 Durak 9 Tecrübe' projesinin Çeşme turizmine katkısı yadsınamaz. Bu tür şenlikler olacak. Şenlikler Çeşme'nin olmazsa olmazı. Bu yaz sezonunun, her şeye rağmen geçen senesi aratmayacağına inanıyorum. Hem de netlikle geçen senesi geçeceğini söyleyebilirim. Türkiye'de turizm açısından olağandışı bir şey beklemiyorum.