Alaçatı Haberleri | Alaçatı ve Çeşme Rehberi
  Alaçatı Haberleri Kategorisi
  Çorumlular Derneği yemekli toplantıda buluştu DETAY
  Çorumlular ...

  Ilıca Semti'ndeki Kumsal Lokanta'da, buluşan Çeşme Çorumlular Derneği azaları, gece süresince eğlendiler. Yemekte bir konuşma yapan Çeşme Çorumlular Derneği Başkanı Selahattin Uysal, yemekli toplantıların, azaların ve ailelerinin buluşarak kaynaşmasına vesile olduğunu belirterek, "Birbirimize hal hatır soralım. Küskünlükleri bırakalım. Bunlar artık geride kaldı. Çeşme'de yaşayan bir hayli hemşehrimiz var. Hemşehrilerimizin çoğu birbirini tanımıyor. Çocuklarımız birbirlerini tanımıyorlar. Tanışmayan hemşehrimiz kalmasın. Çocuklarımızı birbirleriyle tanıştıralım. Tanışıp kaynaşarak çocuklarımıza örnek olalım. Yalnızca ailelerin büyükleri olarak bir araya gelmeyelim. Çocuklarımızı da birbirleriyle tanıştırıp kaynaştırarak, gelecek nesillerimize aktaralım. Kültürel değerlerimizin yok olup gitmesine müsaade etmeyelim" dedi.  Yemekli gecede, çekiliş de yapılarak, çeşitli armağanlar dağıtıldı.

  Cani hırsızlar Alaçatı Süreyya Muzaffer Baskıcı camiisinde kameralara yakalandı DETAY
  Cani hırsızlar ...

  Geçen 12 Ekim Perşembe günü, saat 07.24'te, Alaçatı'daki Süreyya Muzaffer Baskıcı Camisi'ni, dış kapının üstündeki ışık kutusundan anahtarı alarak açan hırsız, 21 dakika kaldığı camiden 2 bin 500 lira çalarak kaçtı. Süreyya Muzaffer Baskıcı Camisi imamı Emin Atan, hırsızlığın farkına öğle saatlerinde vardığını belirterek, güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyip, polise vaziyeti bildirdiğini söyledi. Hırsızlığın olduğu Perşembe günü, öğle namazı için camiye geldiğini anlatan imamı Atan, "Kapıyı açtım, içeri girdim. Hemen giriş kapısının sol tarafında bulunan masadaki bağış kutusundaki paraların yerinde olmadığını farkettim. Hemen aklıma, kağıt paraların bulunduğu kasa geldi. Kasanın anahtarını bulunduğu yerden alıp açtığımda, buradaki paraların da yerinde yoktu. Hırsız, paraları aldıktan sonra kasayı kilitleyip anahtarı yerine koymuş. Hemen polisi aradım" diye konuştu. GÜVENLİK KAMERASI KAYDETMİŞ Güvenlik kamerası kayıtlarını incelediğini de söyleyen imam Atan, görüntülerdeki hırsızlık hatıranı şöyle anlattı:  "Dış kapının sağ tarafında ışık kutusunun içinde, kapı anahtarı duruyordu. Kuşkulu, giriş kapısının önünde 2 dakika kadar dolaşıyor. Raflara bakıyor. Anahtarı bulamıyor. Caminin girişinde üç kapı var. Biz ortadakini kullanıyoruz. Açık mı diye üçünü de zorluyor. Bakınırken, ışık kutusunun altından anahtarı görüyor. Anahtarı çekip çıkarıyor ve kapıyı açıyor. Anahtarı tekrar yerine koyuyor. İçeri girip, kapıyı kapatıyor. İçeride dolaşarak her yeri karıştırıyor. İçeriye ilk girdiğinde, soldaki masada olan bağış kutusunu görmüyor. İleriye doğru yürürken, bir an arkasına bakıyor ve bağış kutusunu görüyor. Duvardaki kamerayı da görüyor. 'Görünmesin' diye masanın yanında eğilip, bağış kutusunun kapağını açıyor. Elini daldırıp, bozuk paraları cebine dolduruyor. Bağış kutusunun yanında 30-40 saniye kadar oyalanıyor. Sonra mihrabımızın altındaki yeşil kapıya yöneliyor. İçeri girip dolaba bakıyor. Orada bir şey bulamayınca, müezzinlik bölümümüzdeki dolaplara yöneliyor. On dakika kadar aradıktan sonra, üst dolaptaki kasa anahtarını buluyor. Anahtarı bulduktan sonra da alt dolabın kiiitini ve kasanın kilitini açıyor. Kasadan parayı aldığı gibi, camiden çıkıp, kaçıyor." Çeşme Kaza Emniyet Müdürlüğü ekipleri, ihbar üzerine gittikleri parmak izi incelekmesi yaptı. Güvenlik kamerası kayıtlarını da alan polis ekipleri eşkalini belirledikleri, kuşkulunun yakalanması için çalışma başlattı.

  Sörfçüler korunmaya muhtaç çocuklar için yarıştı DETAY
  Sörfçüler ...

  Türkiye Savunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı faydanına gerçekleştirilen 2. Koruncuk Sörf Şenliği, Çeşme kazası Alaçatı Semti Çağla Kubat Alaçatı Windsurf Academy'de başladı. Türkiye Savunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı faydanına gerçekleştirilen 2. Koruncuk Sörf Şenliği, Çeşme kazası Alaçatı Semti Çağla Kubat Alaçatı Windsurf Academy'de başladı. İstanbul, Bodrum ve İzmir'den 120 sporcu, 13 yaş altı, 15 yaş altı, 17 yaş altı ve 21 yaş altı, kızlar ve erkekler olmak üzere toplam sekiz kategoride yarışmak üzere kayıt yaptırdı. Vakfın İzmir Başkanı Işıl Nişli, şenlik gelirinin Urla kazası Barbaros Semti'nde inşaatı bitiren, vakfın ikinci çocuk köyü Koruncuk Urla'ya destek vermek emeliyle kullanılacağını söyledi. Festivalin gençleri spora özendirmenin yanı sıra sosyal mesuliyet duygularını da geliştireceğine işaret eden Nişli, eylül ayında Urla Koruncuk'un bitirebileceğini belirtti. 2. Koruncuk Sörf Şenliği, yarın yapılacak ikinci gün yarışlarının hemen peşinden tertip edecek ödül merasimi ile bitecek. Diğer taraftan, yarışlar esnasında Çağla Kubat Alaçatı Windsurf Academy'nin bitişiğindeki Riders Alaçatı isimli iş yerinde yangın çıktı. İş yerinin tuvalet bölümünde başlayan yangın hasebiyle yarışlara bir müddet ara verildi. Çeşme itfaiyesinin müdahalesiyle kısa müddette söndürülen yangından sonra yarışlara devam edildi.

  Rehyan Uludağ Rengibahar ile Alaçatıda sevenleriyle buluşuyor DETAY
  Rehyan Uludağ ...

  İstanbul Kültür Üniversitesi'nde öğretim azası ve İKÜ sanat galerisi müdürü olarak görevine devam eden Uludağ'ın çizgiler ve renkler arasından göz kırpan figürlerinden oluşan takriben 25 yapıt, 29 Temmuz-04 Ağustos tarihleri arasında Alaçatı da sanatseverler ile buluşacak. "ÖZGÜRLÜK KAVRAMI RESİMLERİMİ ETKİLİYOR" Günümüzün hep tartışılanı olan özgürlük kavramının resimlerini de etkilediğini söyleyen Uludağ,  "Tartışılan kavramları; kadınların özgürlüğü, kıyafet özgürlüğü, toplumların özgürlüğü ve benzeri bir hayli özgürlük kavramını hep sorgulamak zorunda kaldığımız bir dönemde yaşadığımızı hissediyorum. Bu konu da benim idealim birbirimizin özgürlüklerine saygılı olarak her ferdin özgür olması ve düşündüklerimizi söyleyebilmek veyahut dile getirebilmek; 'bir takım vakit şaha kalkmış bir at gibi özgür ve cesaretli olabilmek'. Bunu dile getirebilmek için atlar, resimlerimde bir takım vakit tek başına, bir takım vakit grup olarak özgürce koşuyorlar. Resimlerimdeki balerinler de yeniden özgürlüğü sembolize etmelerinin yanında çağdaş ve özgür kadına da dikkat çekiyor" diye konuştu. Reyhan Uludağ kimdir? Lisans eğitimini EskişehirAnadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Eğitimi Bölümü'nde bitiren Reyhan Uludağ, yüksek lisansını 2004 seneninde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde resim üzerine yaptı. Aynı dönem, bir sene müddetle İngiltere'de dil eğitimi ve sanat eğitimi alan sanatçı, ülke dışı ve yurt içinde şahsi sergiler açtı. Performansıyla birçok ödül alan Uludağ'ın, çok sayıda jürili resim yarışmalarında eserleri sergilendi. Reyhan Uludağ'ın figürlerinde, insancıkların yanı sıra 'atlar' da dikkat çekiyor. Tabiatta özgürce koşan atlar, dinamizmin ve en ehemmiyetlisi özgürlüğün simgesi olarak sanatçının resimlerine yansıyor. Güzel Sanatlar Milli Müessesesi (SNBA) tarafından örgütleyen 'Beynelmilel Plastik Sanatlar Etkinliğİ' dünyaca tanınmış Louvre Müzesi bünyesindeki CarrouselduLouvre/Salle Le Notre salonunda, Parisli sanatseverlerle buluştu. Etkinliğin nihayetinde tertip eden resim, heykel, seramik, baskı ve sergi tasarımı alanlarındaki ödül merasiminde Uludağ'da, yağlı boya eserleriyle altın madalyaya layık görüldü.

  Fatih Terim Alaçatı da mekan bastı iddiası DETAY
  Fatih Terim ...

  Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in, güveyleri Volkan Bahçekapılı ve Ahmet Baran Çetin ile beraber, Alaçatı’daki bir kebapçıda mekan sahipleriyle dövüş ettiği haberi günün en çok konuşulan konularından oldu. Olayla alakalı hem taraflardan hem de medyadan değişik iddialar geldi. İşte olayın nasıl gerçekleştiği ile ilgili yapılan haberler ve polise verilen ifadeler: FANATİK: TERİM MEKAN BASTI Tarih; 14 Temmuz 2017… Yer; Alaçatı… Yüzevler ve Beeves isimli iki komşu lokanta… Yüzevler’in sahibi Selahattin Aydoğdu… Beeves’in sahibi ise Fatih Terim’in güveyi Ahmet Baran Çetin… Çetin, komşusu ile kendi lokantanını ayırmak için tam ortaya hasırdan bir paravan çeker. Ancak bu vaziyet kim olduğu bilinmeyen bir şahıs tarafından yakıntı edilir. Çetin, yakıntıcının Aydoğdu olduğunu iddia eder ve vaziyeti kayınpederi Fatih Terim’e anlatır. Fatih Terim, saat 20:45’te Aydoğdu’yu arar ve sorar: – “Neden sıkıntı çıkartıyorsun…” Aydoğdu ise kendisinin yakıntı etmediğini, ALIŞVERİŞ MERKEZİ idaresinin görsel dokuyu bozduğu için bu paravana müsaade etmediğini söyler. Ancak Terim’in telefondaki tutumundan rahatsız olduğu için de, şu yanıtı verir: – “Şikayetçi olan ben değilim. Lakin tavrınız hoş değil. Sizden çekinmem.” Bu yanıt üzerine sinirlenen Terim, Aydoğdu’yu cevaplar: – “Şu an Bodrum’dayım. Bekle, Alaçatı’ya geliyorum…” – “Tehdit etme, gel…” Saatler 01:00’i gösterirken; Fatih Terim, iki güveyi Ahmet Baran Çetin, Volkan Bahçekapılı ve savunması olduğu ileri sürülen sakallı bir şahısla birlikte Alaçatı’ya restoranların olduğu bölgeye gelir. Bu andan sonra gelişenler, Aydoğdu’nun ifadelerine göre şöyle: Terim ve yanındakiler, restorana bahçe duvarından atlayarak girerler. Bu esnada Aydoğdu, “Hocam, müşteriler var. Gelin içeride başbaşa görüşelim” der. Ancak ortam gergindir ve bir anda kavga başlar. Volkan Bahçekapılı’nın mekandaki sandalyeleri sağa sola fırlattığı, dövüşte Yüzevler’de çalışan 5 kişinin yaralandığı öğrenilir. Dövüş bittikten sonra Terim ve yanındakiler mekandan uzaklaşır. Darp edilen 5 çalışan önce hastaneye gittikçe darp raporu alır; hemen peşinden da Aydoğdu ile beraber karakola gittikçe ifade verirler ve Terim, iki güveyi ve bir savunmasından yakıntıcı olurlar. Fatih Terim cephesinin de bir gün önce sabah saatlerinde karakola gittikçe ifade vereceği söylenir. Ancak bu konuda yetkililer, bir izah yapmazlar. Olayın hemen peşinden aracılar devreye girerler ve gece süresince Aydoğdu’yu arayarak yakıntınını geri çekmesini isterler. Ancak bu telefonlara pozitif cevap vermeyen Aydoğdu, aynen şunları söyler: – “Geri adım atmam. Zira haksız olan ben değilim. Fatih Terim ve yanındakiler rüzgâr yapmaya gelmişler. Keşke delikanlı gibi görüşseydiler. Asıl mücadele şimdi başlıyor.” Olayın bir yanında Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim var. Diğer tarafta ise Selahattin Aydoğdu… Peki Aydoğdu kimdir? Aydoğdu; TFF İdare Heyeti Yedek Azası… Aydoğdu; Fatih Terim’in hemşehrisi ve Adana Demirspor Kulübü daha önceki başkanı… ODA TV: FATİH TERİM’İN BURNU KIRILDI Odatv’nin edindiği bilgiye göre, Fatih Terim’in televizyoncu Acun Ilıcalı’nın evinde saklandığı öne sürüldü. Kavganın nedeni ise Terim’in güveyinin iş yerinin yanında olan Yüzevler’den gelen kebap kokusu olduğu öne sürülüyor. Odatv’ye gelen bilgilere göre, bu kokular sebebiyle Terim’in güveyi iki dükkan arasına paravan koyuyor, ancak şikayet sonrasında bu paravan kaldırılıyor. Paravanın kaldırılması sonrasında da kebap kokusunun devam etmesi üzerine Fatih Terim’in devreye girerek, Yüzevler mekanının sahibini telefon ettiği ve “Beni oraya getirtme” dediği öne sürülüyor. Bunun üzerine Yüzevler’in sahibi Terim’e sert yanıt verdiği iddialar arasında. Sonrasında ise Terim ve güveyleri Yüzevler mekanına yan dükkanın bahçesinde girdiği ve dövüş çıktığı söyleniyor. İddiaya göre; Yüzevler’in sahibi Terim’e yumruk attı ve Terim’in burnu kırıldı. İşletme çalışanlarının ise, kesici aletlerle Terim’in güveylerinin üzerine yürüdüğü öne sürülüyor. Terim ve güveylerinin işletmeden çabucak çıktıkları ve bu sırada arabalarını çarptıkları da iddialar arasında. DOĞAN HABER AJANSI: FATİH TERİM KARAKOLLUK OLDU Alaçatı’da birbirine komşu iki lokanta arasındaki ihtilaf yüzünden bir gün önce akşam çıkan dövüşe Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in isimi karıştı. Yüzevler Kebapçısı’nın sahibi Selahattin Aydoğdu ve çalışanları, Fatih Terim ile güveyleri Ahmet Baran Çetin, Volkan Bahçekapılı ve savunmaları ile ilgili ‘yaralama, mala zarar verme, konut dokunulmazlığını ihlal’ suçlamasıyla yakıntıcı oldu. İzmir’in Çeşme Kazası’ne bağlı turizm beldesi Alaçatı’da geçtiğimiz hafta Beşiktaş eski yöneticisi Emin Önal’a ait Club Baba Köyiçi Çarşısı açıldı. Türkiye Futbol Federasyonu İdare Heyeti yedek azası ve eski Adana Demirspor Başkanı Selahattin Aydoğdu’ya ait ‘Yüzevler Kebapçısı’, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in güveyi Ahmet Baran Çetin’in ortağı olduğu ‘Beeves Steak House’ açıldı. İki komşu restoran arasında ‘duvar’ ve ‘fırın’ tartışması çıktı. İddiaya göre Ahmet Baran Çetin komşu işyeri ile arasını kapattı ve Yüzevler Kebapçısı’nın fırını az ileriye yapmasını istedi. Selahattin Aydoğdu da fırını 60 santim ileriye aldı. Ancak bunu yeterli bulmayan Çetin, açılış yapıldıktan sonra fırının biraz daha ileriye alınmasını istedi, ancak bu talep yerine getirilmedi. Aynı zamanda Club Baba Köyiçi Çarşısı idaresi ‘Beeves Steak House’ ile ‘Yüzevler Kebapçısı’ arasındaki bölmenin kaldırılmasını istedi. Fatih Terim devreye girdi İki işyeri arasındaki anlaşmazlık Fatih Terim’e iletildi. Futbol dünyasından oldukları için birbirini tanıyan Selahattin Aydoğdu ile Fatih Terim bir gün önce akşam telefonla konuşurken iddiaya göre aralarında sert tartışma geçti. Bunun Fatih Terim, yanında güveyleri Ahmet Baran Çetin, Volkan Bahçekapalı ve savunmalarıyla Bodrum’dan Alaçatı’ya geldi. Gece yarısı Yüzevler Kebapçısı’nda çıkan dövüşte işyeri sahibi Selahattin Aydoğdu ve 4 çalışanı çeşitli yerlerinden yaralandı. Fatih Terim, güveyleri ve savunmaları olay yerinden ayrıldı. Selahattin Aydoğdu ve çalışanları gece Alaçatı Şehit Doğan Sakarya Polis Merkezi’ne gittikçe Fatih Terim, güveyleri Ahmet Baran Çetin, Volkan Bahçekapılı ve savunmalarından isteyerek yaralama, mala zarar verme, konut dokunulmazlığını ihlal suçlamasıyla yakıntıcı oldu. Polise verilen ifadeler Yüzevler Kebapçısı’nda fırıncı olan ve sandalyelerin havada uçuştuğu dövüşte yaralanan Abdurrahim Baysal, polis merkezinde bu sabaha karşı 04.21’de verdiği ifadede şunları söyledi. “Bugün saat 00.10 gibi mesaideydim, fırında temizlik yapıyordum. İşyerinin bahçesinden gelen bağrışma sesleri duydum. Hemen o tarafa gittim ve Fatih Terim ile yanında bulunan tanımadığım dört- beş kişi mekanda bulunan sandalyeleri sağa sola fırlatıp işyerimizin sahibi olan Selahaddin Aydoğdu’ya saldırmaya çalışıyorlardı. Biz diğer çalışanlarla araya girdik. Bu esnada sol koluma ve kafama sandalye ile vurdular. Ancak karmaşada kimin vurduğunu görmedim. Sonrasında olay yerine polisler geldi. Ancak Fatih Terim ve karşı taraf mekandan gitmişti. Şahıslara karşı rastgele bir darp eylemim olmadı. Üzerime atılı suç varsa kabul etmiyorum. Bana vuran şahsı görmedim ancak bu olayı gerçekleştiren Fatih Terim ve yanında bulunan tüm şahısların saptayarak cezalandırılmalarını istiyorum, şikayetçiyim.” “Babama da vurdular” Selaaddin Aydoğdu’nun erkek çocuğu ve işyerinin müdürlüğünü yapan Uğur Aydoğdu, ‘Beeves Restoran’ ile komşu olduklarını, Fatih Terim’in güveyi Ahmet Baran Çetin’in isteği üzerine fırını 60 santim ileri alınmasını isteğini yerine getirdiklerini söyledi. Açılıştan sonra Çetin’in yeniden fırının daha ileri alınmasını istediğini, bunu kabul etmediklerini belirten Uğur Aydoğdu, şunları söyledi: “Burada iki dükkan yan yanayız. Ahmet Baran Çetin’ın restoranı yanımızda isimi; Beeves. Çetin, araya duvar çekti. Bizim tarafımızda bir şey yok. ALIŞVERİŞ MERKEZİ idaresi, duvarın kaldırılmasını istedi. Beeves’in müdürleri Fatih Terim’i aradı ve ‘Adana Yüzevler Kebap bizi site idarenine şikayet ettiler’ diye konuştu. Terim, dün gece babamı telefon etti ve tehdit etti. ‘Selahaddin Bey illa oraya mı gelmem gerekli. Canımı sıkma beni oraya getirme’ dedi. Babam da ‘emret gel ne olacaksa olsun’ dedi. Terim, Bodrum’dan iki güveyi ve üç savunmasıyla toplam altı kişi geldi. ALIŞVERİŞ MERKEZİ’nin normal kapısından giriş yapmadılar, bizim kebapçının bahçesinin ortasına duvardan atladılar. Babama yumruk attılar. Volkan Bahçekapılı çalışanlara yumruk salladı. Babam da vurdu. Dükkanda çalışanlarla savunmalar birbirine girdi. Çalışanların sırtında ve kafasında sandalye kırdılar. Fatih Terim bağırıp çağırdı. Biz de karşılık verdik kaçıp gittiler. Takriben 5 dakika sürdü. Babam da polise şikayetçi oldu. Babamın yüzünde çizik var.” “Çözülecek olaydı” Club Baba Köyiçi Çarşısı sahibi Emin Önal’ın DHA’ya yaptığı açıklamada “çözülmesi muhtemel bir olayın Terim’in gereksiz yere sürdürdüğünü dile getirmesi bir yerde bardağı taşıran son hamle olduğu dile getirildi” dedi. Emin Önal, şunları söyledi: “Terim Bodrum’da iken diğer mekanın sahibi Selahattin Aydoğdu, Çeşme’den uzun süren bir telefon müzakeresi yaptı. Bu müzakerenin ardından Terim, Bodrum Türkbükü’ndeki evinden atlayarak beraberindekilerle birlikte Çeşme’ye geldi. Fatih Terim ve Selahattin Aydoğdu Çeşme’de buluştukları andan itibaren kızılca kıyamet koptu. Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ile TFF azası Selahattin Aydoğdu birbirine girdi. Etraftakilerin koşuşturmalarına karşın kavganın uzun müddet devam ettiği gözlendi. Terim münakaşanın ardından Bodrum’a döndü. Ancak Selahattin Aydoğdu polise giderek çıkan olaydan şikayetçi olduğu şeklinde ifade verdi. “Şikayetimden vazgeçmeyeceğim” İzmir’in Çeşme Kazası’nin turistik Alaçatı Semti’nde Adana Yüzevler Kebap sahibi Selahaddin Aydoğdu ve çalışanları ile Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, güveyleri ve savunmalarının karıştığı kavganın ardından konuşan Selahaddin Aydoğdu, Fatih Terim’in telefonda kendisini tehdit ettiğini ileri sürdü.. Aydoğdu DHA’ya yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Olayın bizimle ilgisi yok. Yalnızca komşuyuz. Aramızdaki duvarı tahta çitle bölmeye kalktılar. Ahşaptan 7 metre uzunluğunda ayırdılar. Çarşı idaresi uyardı zati onları. Ben şikayet etmişim idaresi ben doldurmuşum gibi davrandılar. Fatih Hoca beni aradı, ‘Sen mi şikayet ettin?’ dedi. Dedim ki ‘Ben etmedim benimle ilgisi yok.’ Sonra ‘Güveylerimin yanında niçin dükkan açtın?’ dedi. Ben de ‘Herkes kısmetini yer, burası çarşı. Senin güveylerin benim yanımda mekan açtı’ dedim. Sonra beni tehdit etmeye başladı. ‘Hocam beni tehdit etme’ dedim. Sonra ‘Benim oraya gelmem lazım’ dedi. ‘Buyur gel hocam’ dedim. Buraya geldi şov yaptı. Dükkanımı bastı fakat iki dakikada kaçtı. Delikanlı adam kaçar mı? Yıllarca kimsenin yapamadığını ben yaptım. Şimdi de araya adam sokuyor yakıntımı geri alayım diye. Madem mekan basıyor. Arkasında dursun. Bana haber göndermesin. Yakıntımdan vazgeçmeyeceğim. O geldi mekanımı bastı. O ve güveyleri ve birkaç tanımadığım adamlar vardı. Geldi ve kayboldu. Mücadele yeni başlıyor neticeye bakacağız.”

  Şamdan Alaçatı açılışını Pascal Nouma yapacak DETAY
  Şamdan Alaçatı ...

  İzmir’in Çeşme kazası’nde bulunan Şamdan Alaçatı’nın açılışı 14 Temmuz Cuma akşamı daha önceki futbolcu Pascal Nouma tarafından gerçekleştirilecek. İzmir'in Çeşme kazası'nde bulunan Şamdan Alaçatı'nın açılışı 14 Temmuz Cuma akşamı daha önceki futbolcu Pascal Nouma tarafından gerçekleştirilecek. Genç işadamları Fırat Özdemir ve Murathan Ekşi'nin müteşebbisi oldukları mekanın 14 Temmuz Cuma akşamı daha önceki futbolcu Pascal Nouma'nın katılımı ile açılacağı duyuruldu. Açılışını yapacakları mekanın Çeşme'ye ayrı bir renk ve uyum kazandıracağını belirten Fırat Özdemir, "Hemen hemen her hafta tanınmış kişi bir misafirimiz olacak. Saat 23.00 ile 03.00 arası hizmet verecek olan mekanımızda her türlü yerli ve yabancı içecekleri bulmak olası. Ayrı olarak ünlü DJ'ler ile gecelere renk katacağız. Cuma akşamı Çeşme'ye eğlenmeye gelenleri açılışımıza çağrı ediyoruz" diye konuştu. 

  Alaçatı ve Çeşme lavanta ile güzelleşiyor DETAY
  Alaçatı ve ...

  Rengi, kokusu, kazancıyla lavanta güzelliği TÜRKİYE'nin ehemmiyetli turizm beldelerinden olan, İzmir'in Çeşme Kazası'ne bağlı Alaçatı'da 10 sene önce farkındalık yaratmak emeliyle başlanan lavanta tarımı, ekonomik kazanç kapılarından birisi haline geldi. TÜRKİYE'nin ehemmiyetli turizm beldelerinden olan, İzmir'in Çeşme Kazası'ne bağlı Alaçatı'da 10 sene önce farkındalık yaratmak emeliyle başlanan lavanta tarımı, ekonomik kazanç kapılarından birisi haline geldi. 10 dönümlük alanda 7 bin köke kadar yapılan ekim sonrasında, yaş ve kurutulmuş olarak tatilcilere satılan lavantanın, balı da üretilmeye başlandı. Eşsiz güzellikteki lavanta yetiştirenlerin en büyük hedefi ise Fransa'nın Provans bölgesindeki gibi kozmetik sektörüne hammadde üretecek vaziyete gelmek. İzmir'in gözde tatil yerlerinden olan Alaçatı'nın turizmdeki yıldızı, her geçen sene parlamayı sürdürdü. Bilhassa iç turizmin öne çıktığı bölgelerinden birisi vaziyetine geldi. Turizmdeki gelişmeyle beraber, tarımın etkin olarak yapıldığı bölgede vakit içinde gerileme yaşandı. Bu vaziyeti göz önünde bulunduran Alaçatı Savunma Derneği'nin o vakitki başkanı İbrahim Topal'ın teşebbüsleriyle, değişik bir ürünün imalatına geçildi. Hem turizme natif olması hem de tarım için farkındalık yaratılması için lavanta ekimine başlandı. 15 KÖKLE BAŞLADI, 7 BİN KÖKE ÇIKTI Bu projenin ilk adımı olarak Isparta'dan kazançlan 15 lavanta fidesinin ekibi yapıldı. Küçük bir alanda başlayan lavanta tarımı, turizmle yarışamasa da üreticiler için ikinci biri gelir kapısı vaziyetine geldi. 15 kökle başlayan lavanta yetiştiriciliği, aradan geçen 10 senede, 10 dönüme ve 7 bin köke çıktı. Eşsiz güzellikteki rengi ve kokusu, öncelikle Alaçatı sokaklarını güzelleştirdi. Üreticiler, lavantaları yaş yada kurutulmuş olarak bölgeye gelen tatilcilere satmaya başladı. Üretilenin tamamının satıldığı bölgede, lavanta çiçek açtığı vakitlerde bal imalatı de gerçekleştirildi. Üretilen balın yapılan testlerinde çok özel ballarla yarışacak kadar sıhhate pozitif tesirlerinin bulunduğu tespit etti. Ancak eşsiz güzellikteki lavanta yetiştirenlerin en büyük hedefi ise Fransa'nın Provans bölgesindeki gibi kozmetik sektörüne hammadde üretecek vaziyete gelmek. LAVANTAYA SAHİP ÇIKMALIYIZ Alaçatı bölgesinde lavantanın ekiminden imalatına kadar ehemmiyetli gayretleri olan İbrahim Topal, bu tarımı geliştirmeleri gerektiğini vurguladı. Ürettikleri lavantaların yalnızca Alaçatı'yı güzelleştirmekle kalmadığını anlatan Topal, Fidanların budanması vaktinde ele geçirdiğimiz fideleri, Tekirdağ'dan İskenderun'a kadar isteyen tüm belediyelere gönderdik. Lavantalarımız ekildikleri o alanları da güzelleştirdi. İsteyen herkese bu istikamette yardımda da bulunuyoruz diye konuştu. Lavanta ekim alanlarını geliştirmek hesabına çalıştıklarını söyleyen İbrahim Topal, Şu an için ürettiğimizi Alaçatı sokaklarında satıyoruz. Bunun gelişmesi gerekli. Turizmle yarışamayız belki fakat ehemmiyetli bir tarım ürünü olabilir. Değişik bir gelir kapısı olabilir. Tüm bunlar için çalışıyoruz. Küçük bir projeydi, şimdi binlerce köke kadar çıktık. Isparta'daki gibi geliştirebiliriz. veyahut Fransa'nın Provans bölgesindeki gibi kozmetik endüstrinin hammaddesi olarak da üretebiliriz diye konuştu.

  Simit Sarayı artık Alaçatıda DETAY
  Simit Sarayı ...

  Simit Sarayı, Bahar ve yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin gözde uğrak yeri olan Alaçatı’da yeni bir lezzet noktası açarak konuklarını ağırlamaya başladı.   Hamurundaki arkadaşlıkla, gördüğü yoğun alaka üzerine Türkiye ve dünyada hızla büyümeye devam eden Simit Sarayı Alaçatı Mağazası, konuklarına 60 metrekarelik iç, 145 metrekarelik dış mekanıyla rahat ve nezih bir ortamda keyifli zaman geçirme olanağı sunuyor. Simit Sarayı Mimari ekibinin tasarımıyla konuklarını büyüleyen mağaza, açıldığı gün yoğun alaka gördü.   Alaçatı Simit Sarayı’nın menüsünde, spesiyal serpme kahvaltı, Simit Sarayı Sıcak Kahvaltı, hellim tava, sucuk tava, sucuklu simitte omlet, karpuz-peynir ve simit çeşitlerinden oluşan kahvaltı seçenekleri bulunuyor. Konuklarına günün her saatinde lezzet sunan Alaçatı Simit Sarayı’nın menüsünde ayrı olarak, Simit Burger Barbekü, Simit Cheeseburger, Simit Pizza çeşitleri, dürüm, mantı, lokum et gibi hem göze hem de damak tadına hitap eden enfes tatlar bulunuyor. Mağaza; konuklarına, Simit Sarayı’na özel pasta çeşitleri, yaz aylarının vazgeçilmezi gerçek sahlepten üretilen dondurma, sıcak ve soğuk içecekler sunuyor. Açık ve kapalı alanları, ferah atmosferi ve zengin menüsüyle Simit Sarayı, tüm konuklarını keyifli vakit geçirmeye çağrı ediyor.