Rehyan Uludağ Rengibahar ile Alaçatıda sevenleriyle buluşuyor | Alaçatı ve Çeşme Rehberi
Rehyan Uludağ Rengibahar ile Alaçatıda sevenleriyle buluşuyor
İstanbul Kültür Üniversitesi'nde öğretim azası ve İKÜ sanat galerisi müdürü olarak görevine devam eden Uludağ'ın çizgiler ve renkler arasından göz kırpan figürlerinden oluşan takriben 25 yapıt, 29 Temmuz-04 Ağustos tarihleri arasında Alaçatı da sanatseverler ile buluşacak.


"ÖZGÜRLÜK KAVRAMI RESİMLERİMİ ETKİLİYOR"

Günümüzün hep tartışılanı olan özgürlük kavramının resimlerini de etkilediğini söyleyen Uludağ,  "Tartışılan kavramları; kadınların özgürlüğü, kıyafet özgürlüğü, toplumların özgürlüğü ve benzeri bir hayli özgürlük kavramını hep sorgulamak zorunda kaldığımız bir dönemde yaşadığımızı hissediyorum. Bu konu da benim idealim birbirimizin özgürlüklerine saygılı olarak her ferdin özgür olması ve düşündüklerimizi söyleyebilmek veyahut dile getirebilmek; 'bir takım vakit şaha kalkmış bir at gibi özgür ve cesaretli olabilmek'. Bunu dile getirebilmek için atlar, resimlerimde bir takım vakit tek başına, bir takım vakit grup olarak özgürce koşuyorlar. Resimlerimdeki balerinler de yeniden özgürlüğü sembolize etmelerinin yanında çağdaş ve özgür kadına da dikkat çekiyor" diye konuştu.

Reyhan Uludağ kimdir?

Lisans eğitimini EskişehirAnadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Eğitimi Bölümü'nde bitiren Reyhan Uludağ, yüksek lisansını 2004 seneninde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde resim üzerine yaptı. Aynı dönem, bir sene müddetle İngiltere'de dil eğitimi ve sanat eğitimi alan sanatçı, ülke dışı ve yurt içinde şahsi sergiler açtı. Performansıyla birçok ödül alan Uludağ'ın, çok sayıda jürili resim yarışmalarında eserleri sergilendi. Reyhan Uludağ'ın figürlerinde, insancıkların yanı sıra 'atlar' da dikkat çekiyor. Tabiatta özgürce koşan atlar, dinamizmin ve en ehemmiyetlisi özgürlüğün simgesi olarak sanatçının resimlerine yansıyor.

Güzel Sanatlar Milli Müessesesi (SNBA) tarafından örgütleyen 'Beynelmilel Plastik Sanatlar Etkinliğİ' dünyaca tanınmış Louvre Müzesi bünyesindeki CarrouselduLouvre/Salle Le Notre salonunda, Parisli sanatseverlerle buluştu. Etkinliğin nihayetinde tertip eden resim, heykel, seramik, baskı ve sergi tasarımı alanlarındaki ödül merasiminde Uludağ'da, yağlı boya eserleriyle altın madalyaya layık görüldü.

718 kez görüntülendi. / 22-07-2017 tarihinde eklendi.